TDK Corporation CGB3B1JB1A475K055AC
CGB3B1JB1A475K055AC picture photo
Mfg. Part Number
CGB3B1JB1A475K055AC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V JB 0603
Datasheet Download
CGB3B1JB1A475K055AC.pdf
Availability of CGB3B1JB1A475K055AC
QUANTITY
CGB3B1JB1A475K055AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB3B1JB1A475K055AC
Internal Part NumberEIS-CGB3B1JB1A475K055AC
Featured ProductCGB Series
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB3B1JB1A475K055AC
Related LinksCGB3B1JB1, CGB3B1JB1A475K055AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB3B1JB1A475K055AC Details Description
Related parts for CGB3B1JB1A475K055AC
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-MLF datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR AMP-IN 3POS NATURAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 200MA 15V datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER/CMC ,ETHERNET datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf