Nichicon UHD1V152MHD
UHD1V152MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1V152MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHD1V152MHD.pdf
Availability of UHD1V152MHD
QUANTITY
UHD1V152MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1V152MHD
Internal Part NumberEIS-UHD1V152MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1V152MHD
Related LinksUHD1V, UHD1V152MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1V152MHD Details Description
Related parts for UHD1V152MHD
CONN HOUSING 2MM 22POS POLARIZED datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 174 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf