Nichicon UHD1V221MPD6TD
UHD1V221MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1V221MPD6TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHD1V221MPD6TD.pdf
Availability of UHD1V221MPD6TD
QUANTITY
UHD1V221MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1V221MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UHD1V221MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current721mA
Impedance53 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1V221MPD6TD
Related LinksUHD1V22, UHD1V221MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1V221MPD6TD Details Description
Related parts for UHD1V221MPD6TD
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf