Nichicon UHE0J102MPD
UHE0J102MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHE0J102MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHE0J102MPD.pdf
Availability of UHE0J102MPD
QUANTITY
UHE0J102MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE0J102MPD
Internal Part NumberEIS-UHE0J102MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current630mA
Impedance87 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE0J102MPD
Related LinksUHE0J, UHE0J102MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE0J102MPD Details Description
Related parts for UHE0J102MPD
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf