Nichicon UHE0J153MHD
UHE0J153MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHE0J153MHD
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHE0J153MHD.pdf
Availability of UHE0J153MHD
QUANTITY
UHE0J153MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE0J153MHD
Internal Part NumberEIS-UHE0J153MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.22A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE0J153MHD
Related LinksUHE0J, UHE0J153MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE0J153MHD Details Description
Related parts for UHE0J153MHD
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 190MA SOT-23 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 81BGA datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG DBL LOCK 12POS NATURAL datasheet.pdf
SENSOR MOTION STD DETECT BLK LEN datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTR 9V 19.8W datasheet.pdf