Nichicon UHE0J272MHT
UHE0J272MHT picture photo
Mfg. Part Number
UHE0J272MHT
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHE0J272MHT.pdf
Availability of UHE0J272MHT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE0J272MHT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE0J272MHT
Internal Part NumberEIS-UHE0J272MHT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.94A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE0J272MHT
Related LinksUHE0J, UHE0J272MHT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE0J272MHT Details Description
Related parts for UHE0J272MHT
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 36POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONNECTOR TERMINAL BOX datasheet.pdf
MCU 8BIT ARM 8K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf