Nichicon UHE0J332MHD
UHE0J332MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHE0J332MHD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHE0J332MHD.pdf
Availability of UHE0J332MHD
QUANTITY
UHE0J332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE0J332MHD
Internal Part NumberEIS-UHE0J332MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.52A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE0J332MHD
Related LinksUHE0J, UHE0J332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE0J332MHD Details Description
Related parts for UHE0J332MHD
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
LED FLEX RIBBON 12V WHT datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
381 TB RIS CLA PRESS FIT datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RF AMP 12DB GAIN 32WQFN datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
CONN MICRO PWR PLUS VERT 2X11PIN datasheet.pdf
1200UF 63V 18X35MM 125C 6000H datasheet.pdf