Microchip Technology MCP130-460DI/TO
MCP130-460DI/TO picture photo
Mfg. Part Number
MCP130-460DI/TO
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 4.60V LOW TO92
Datasheet Download
MCP130-460DI/TO.pdf
Availability of MCP130-460DI/TO
QUANTITY
MCP130-460DI/TO Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP130-460DI/TO
Internal Part NumberEIS-MCP130-460DI/TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingBulk
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold4.475V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP130-460DI/TO
Related LinksMCP130-, MCP130-460DI/TO Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP130-460DI/TO Details Description
Related parts for MCP130-460DI/TO
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC SCHMT TRIG BUFF/DVR 8B 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
QC 4P FP 6FT. 14/4 SO CORD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 65.1MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 650NM 50MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf