Nichicon UHE0J682MHT
UHE0J682MHT picture photo
Mfg. Part Number
UHE0J682MHT
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHE0J682MHT.pdf
Availability of UHE0J682MHT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE0J682MHT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE0J682MHT
Internal Part NumberEIS-UHE0J682MHT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.68A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE0J682MHT
Related LinksUHE0J, UHE0J682MHT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE0J682MHT Details Description
Related parts for UHE0J682MHT
TRANS NPN 400V 4A TO-220 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 2012 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 25V 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 6A EFCP datasheet.pdf