Nichicon UHE1A222MPT
UHE1A222MPT picture photo
Mfg. Part Number
UHE1A222MPT
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHE1A222MPT.pdf
Availability of UHE1A222MPT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1A222MPT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1A222MPT
Internal Part NumberEIS-UHE1A222MPT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.91A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1A222MPT
Related LinksUHE1A, UHE1A222MPT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1A222MPT Details Description
Related parts for UHE1A222MPT
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK datasheet.pdf
IC M-LVDS LINE DVR/RCVR 8-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
PLUG SHORTING INSULATED BLUE datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
MOSFET N CH 200V 30A D2PAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf