Nichicon UHE1A562MHD6TN
UHE1A562MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UHE1A562MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHE1A562MHD6TN.pdf
Availability of UHE1A562MHD6TN
QUANTITY
UHE1A562MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1A562MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UHE1A562MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.344A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1A562MHD6TN
Related LinksUHE1A56, UHE1A562MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1A562MHD6TN Details Description
Related parts for UHE1A562MHD6TN
FIXED IND 18UH 580MA 890 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 2POS BK datasheet.pdf
IC DUAL LVDS TRANS/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
2P,HPI 2.5MM PITCH,SHROUDED, datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf