Nichicon UHE1C102MHD6
UHE1C102MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UHE1C102MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHE1C102MHD6.pdf
Availability of UHE1C102MHD6
QUANTITY
UHE1C102MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1C102MHD6
Internal Part NumberEIS-UHE1C102MHD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1C102MHD6
Related LinksUHE1C1, UHE1C102MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1C102MHD6 Details Description
Related parts for UHE1C102MHD6
TOOL HAND CRIMP .156 TERM RACHET datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
IC FUEL/GAS GAUGE LI-ION 6DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 175W datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1.5W 85DB datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL LED SHIELDED datasheet.pdf
CONICAL BENT 30 DEGREE 0.40MM datasheet.pdf