Nichicon UHE1C121MED1TA
UHE1C121MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHE1C121MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHE1C121MED1TA.pdf
Availability of UHE1C121MED1TA
QUANTITY
UHE1C121MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1C121MED1TA
Internal Part NumberEIS-UHE1C121MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current238mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1C121MED1TA
Related LinksUHE1C12, UHE1C121MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1C121MED1TA Details Description
Related parts for UHE1C121MED1TA
RES KIT 6.04K-24.3K 1/10W 480PCS datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLACK datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG BLK/BLK OVRMLD datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf