Nichicon UHE1C331MPD1TA
UHE1C331MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHE1C331MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHE1C331MPD1TA.pdf
Availability of UHE1C331MPD1TA
QUANTITY
UHE1C331MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1C331MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UHE1C331MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current448mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1C331MPD1TA
Related LinksUHE1C33, UHE1C331MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1C331MPD1TA Details Description
Related parts for UHE1C331MPD1TA
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 54POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI 184PS .05 3.3V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 14SO datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 220MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 3X8 OPEN SN datasheet.pdf
5 V Single Supply, 8-Channel 14-Bit 285 kSPS Sampling ADC IC datasheet.pdf