Nichicon UHE1E222MHD
UHE1E222MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHE1E222MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHE1E222MHD.pdf
Availability of UHE1E222MHD
QUANTITY
UHE1E222MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1E222MHD
Internal Part NumberEIS-UHE1E222MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.88A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1E222MHD
Related LinksUHE1E, UHE1E222MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1E222MHD Details Description
Related parts for UHE1E222MHD
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.6V SC-82AB datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 215 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf