Nichicon UHE1E272MHD6TN
UHE1E272MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UHE1E272MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHE1E272MHD6TN.pdf
Availability of UHE1E272MHD6TN
QUANTITY
UHE1E272MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1E272MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UHE1E272MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.344A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1E272MHD6TN
Related LinksUHE1E27, UHE1E272MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1E272MHD6TN Details Description
Related parts for UHE1E272MHD6TN
CONN HEADER .100 SNGL STR 11POS datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8TSSOP datasheet.pdf
IC ABT SCAN TEST DEV 3.3V 64LQFP datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 8-TSSOP datasheet.pdf
IC REGSTERD TRSCVR 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf