Nichicon UHE1E332MHD6TN
UHE1E332MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UHE1E332MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHE1E332MHD6TN.pdf
Availability of UHE1E332MHD6TN
QUANTITY
UHE1E332MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1E332MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UHE1E332MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.512A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1E332MHD6TN
Related LinksUHE1E33, UHE1E332MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1E332MHD6TN Details Description
Related parts for UHE1E332MHD6TN
WIRE TIE 7.3" 30LBS NATURAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM4611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 18.16MM datasheet.pdf
8395-2 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
100 PPR 0.375 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
22UF 450V 16X31.5 85C AXI datasheet.pdf