Nichicon UHE1H100MDD
UHE1H100MDD picture photo
Mfg. Part Number
UHE1H100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHE1H100MDD.pdf
Availability of UHE1H100MDD
QUANTITY
UHE1H100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1H100MDD
Internal Part NumberEIS-UHE1H100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1H100MDD
Related LinksUHE1H, UHE1H100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1H100MDD Details Description
Related parts for UHE1H100MDD
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf