Nichicon UHE1J681MHD6TN
UHE1J681MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UHE1J681MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UHE1J681MHD6TN.pdf
Availability of UHE1J681MHD6TN
QUANTITY
UHE1J681MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1J681MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UHE1J681MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current975mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1J681MHD6TN
Related LinksUHE1J68, UHE1J681MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1J681MHD6TN Details Description
Related parts for UHE1J681MHD6TN
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 10-MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 120V datasheet.pdf
FUSE 17.5A 600V TLAG UL CSA datasheet.pdf
CONN CONTACT 2.0MM 24-30AWG TIN datasheet.pdf
HOLDER 2 N CELL W/6" WIRE LEADS datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf