Nichicon UHE1V271MPD1TD
UHE1V271MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHE1V271MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHE1V271MPD1TD.pdf
Availability of UHE1V271MPD1TD
QUANTITY
UHE1V271MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1V271MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHE1V271MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current735mA
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1V271MPD1TD
Related LinksUHE1V27, UHE1V271MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1V271MPD1TD Details Description
Related parts for UHE1V271MPD1TD
RES SMD 1.33KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 680 OHM 14DIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
IC RF TRANSMITTER 16TQFN datasheet.pdf
VORSCHUBFINGER datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf