Nichicon UHE1V330MDD1TA
UHE1V330MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHE1V330MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHE1V330MDD1TA.pdf
Availability of UHE1V330MDD1TA
QUANTITY
UHE1V330MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1V330MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UHE1V330MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115.5mA
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1V330MDD1TA
Related LinksUHE1V33, UHE1V330MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1V330MDD1TA Details Description
Related parts for UHE1V330MDD1TA
IDC CABLE - MSC34K/MC34F/MCE34K datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
KK 100 HEADER ASSY 10POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf