Nichicon UHE1V332MHT6
UHE1V332MHT6 picture photo
Mfg. Part Number
UHE1V332MHT6
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHE1V332MHT6.pdf
Availability of UHE1V332MHT6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1V332MHT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1V332MHT6
Internal Part NumberEIS-UHE1V332MHT6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.22A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1V332MHT6
Related LinksUHE1V3, UHE1V332MHT6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1V332MHT6 Details Description
Related parts for UHE1V332MHT6
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 7.3A I2PAK datasheet.pdf
CONN RING 90DEG 8AWG #1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CONN SPRNG SPD 12-10AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CTV 19C 19#20 SKT RECP datasheet.pdf
Isolated 1W Twin Output DC/DC Converters datasheet.pdf