Nichicon UHE2A681MHD
UHE2A681MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHE2A681MHD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UHE2A681MHD.pdf
Availability of UHE2A681MHD
QUANTITY
UHE2A681MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE2A681MHD
Internal Part NumberEIS-UHE2A681MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE2A681MHD
Related LinksUHE2A, UHE2A681MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE2A681MHD Details Description
Related parts for UHE2A681MHD
FERRULE 0.75MM 15 BLU 1 = 500PCS datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 7.9872MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL BUSHING datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf
CABLE 9COND 18AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf