3M UHM-S055CL3-5AP1-KR
UHM-S055CL3-5AP1-KR picture photo
Mfg. Part Number
UHM-S055CL3-5AP1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN SOCKET 55POS UHM R/A 5ROW
Datasheet Download
UHM-S055CL3-5AP1-KR.pdf
Availability of UHM-S055CL3-5AP1-KR
QUANTITY
UHM-S055CL3-5AP1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of UHM-S055CL3-5AP1-KR
Internal Part NumberEIS-UHM-S055CL3-5AP1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesUHM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleC 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesUpper and Lower Shield
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHM-S055CL3-5AP1-KR
Related LinksUHM-S055C, UHM-S055CL3-5AP1-KR Datasheet, 3M Distributor
UHM-S055CL3-5AP1-KR Details Description
Related parts for UHM-S055CL3-5AP1-KR
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC NTWK CLOCK SYNTH 2-OUT 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U 1825 datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 17W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf