Nichicon UHM1A681MPD
UHM1A681MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHM1A681MPD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHM1A681MPD.pdf
Availability of UHM1A681MPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHM1A681MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHM1A681MPD
Internal Part NumberEIS-UHM1A681MPD
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.14A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHM1A681MPD
Related LinksUHM1A, UHM1A681MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHM1A681MPD Details Description
Related parts for UHM1A681MPD
IC ADC 24-BIT SPI PROGBL 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 5.1V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MAG-MATE POKE-IN STRIP datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DIODE DBLR 90A SF1 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 8pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf