Nichicon UHM1C471MPD6
UHM1C471MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UHM1C471MPD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHM1C471MPD6.pdf
Availability of UHM1C471MPD6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHM1C471MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHM1C471MPD6
Internal Part NumberEIS-UHM1C471MPD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUH(M,N,Z,A) Series 01/May/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.54A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHM1C471MPD6
Related LinksUHM1C4, UHM1C471MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHM1C471MPD6 Details Description
Related parts for UHM1C471MPD6
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 2000A 550V 3GKN/65 AR UR datasheet.pdf
TOOL MAINTENANCE-FOR MEIS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf