Nichicon UHV1A152MPD6TA
UHV1A152MPD6TA picture photo
Mfg. Part Number
UHV1A152MPD6TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHV1A152MPD6TA.pdf
Availability of UHV1A152MPD6TA
QUANTITY
UHV1A152MPD6TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1A152MPD6TA
Internal Part NumberEIS-UHV1A152MPD6TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1A152MPD6TA
Related LinksUHV1A15, UHV1A152MPD6TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1A152MPD6TA Details Description
Related parts for UHV1A152MPD6TA
FIXED IND 270NH 1.053A 180 MOHM datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 68 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RCPT MALE 6POS RECT FLANGE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 490MA 1.55 OHM datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 33A 400W datasheet.pdf