Nichicon UHV1C471MPD1TA
UHV1C471MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHV1C471MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHV1C471MPD1TA.pdf
Availability of UHV1C471MPD1TA
QUANTITY
UHV1C471MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1C471MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UHV1C471MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current495mA
Impedance59 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1C471MPD1TA
Related LinksUHV1C47, UHV1C471MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1C471MPD1TA Details Description
Related parts for UHV1C471MPD1TA
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-4 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 32MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RAISE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf