Nichicon UHV1C681MPD6TA
UHV1C681MPD6TA picture photo
Mfg. Part Number
UHV1C681MPD6TA
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHV1C681MPD6TA.pdf
Availability of UHV1C681MPD6TA
QUANTITY
UHV1C681MPD6TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1C681MPD6TA
Internal Part NumberEIS-UHV1C681MPD6TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current798mA
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1C681MPD6TA
Related LinksUHV1C68, UHV1C681MPD6TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1C681MPD6TA Details Description
Related parts for UHV1C681MPD6TA
IC DGTL POT 2.1K 1CH 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 16DIP datasheet.pdf
IC AMP TRANSIMPEDANCE 12TQFN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf
MODULE SI HB RVSE AMP 65MHZ datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W datasheet.pdf