Nichicon UHV1E182MHD1TO
UHV1E182MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UHV1E182MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHV1E182MHD1TO.pdf
Availability of UHV1E182MHD1TO
QUANTITY
UHV1E182MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1E182MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UHV1E182MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.914A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1E182MHD1TO
Related LinksUHV1E18, UHV1E182MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1E182MHD1TO Details Description
Related parts for UHV1E182MHD1TO
FIXED IND 330UH 200MA 3.335 OHM datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE04T/AF04/AFE04T datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 30 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.75A 10DFN datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf