Nichicon UHV1V101MED
UHV1V101MED picture photo
Mfg. Part Number
UHV1V101MED
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHV1V101MED.pdf
Availability of UHV1V101MED
QUANTITY
UHV1V101MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1V101MED
Internal Part NumberEIS-UHV1V101MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesHV
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1V101MED
Related LinksUHV1V, UHV1V101MED Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1V101MED Details Description
Related parts for UHV1V101MED
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC10B/AE10G/AKC10B datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf