Nichicon UHV1V152MHD6TN
UHV1V152MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UHV1V152MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHV1V152MHD6TN.pdf
Availability of UHV1V152MHD6TN
QUANTITY
UHV1V152MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1V152MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UHV1V152MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.145A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1V152MHD6TN
Related LinksUHV1V15, UHV1V152MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1V152MHD6TN Details Description
Related parts for UHV1V152MHD6TN
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 6V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS .050 VERT DUAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
IC ADC 105MHZ 40HVQFN datasheet.pdf
IC FPGA 60K GATES 128KB 144-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LONG LEVER SPDT 3A datasheet.pdf