Nichicon UHW0J822MHD
UHW0J822MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHW0J822MHD
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHW0J822MHD.pdf
Availability of UHW0J822MHD
QUANTITY
UHW0J822MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW0J822MHD
Internal Part NumberEIS-UHW0J822MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.81A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHW0J822MHD
Related LinksUHW0J, UHW0J822MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHW0J822MHD Details Description
Related parts for UHW0J822MHD
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMB datasheet.pdf
FIREFLEX FIBERGLASS 2.75" RD 50' datasheet.pdf
OSC TCXO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 37C P 6" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
OSC OCXO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf