Nichicon UHW1A182MPD
UHW1A182MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHW1A182MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHW1A182MPD.pdf
Availability of UHW1A182MPD
QUANTITY
UHW1A182MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW1A182MPD
Internal Part NumberEIS-UHW1A182MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHW
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHW1A182MPD
Related LinksUHW1A, UHW1A182MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHW1A182MPD Details Description
Related parts for UHW1A182MPD
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TAB 14-20AWG TIN CRIMP TERM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-15' BLACK datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf