Nichicon UHW1H471MPD
UHW1H471MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHW1H471MPD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHW1H471MPD.pdf
Availability of UHW1H471MPD
QUANTITY
UHW1H471MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW1H471MPD
Internal Part NumberEIS-UHW1H471MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.42A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHW1H471MPD
Related LinksUHW1H, UHW1H471MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHW1H471MPD Details Description
Related parts for UHW1H471MPD
RES SMD 3.09 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 88.49 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP G50 NM SS datasheet.pdf