Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10W-M3/73
GP10W-M3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GP10W-M3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10W-M3/73.pdf
Availability of GP10W-M3/73
QUANTITY
GP10W-M3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10W-M3/73
Internal Part NumberEIS-GP10W-M3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1500V
Capacitance @ Vr, F5pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10W-M3/73
Related LinksGP10W, GP10W-M3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10W-M3/73 Details Description
Related parts for GP10W-M3/73
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 82.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 225X80MM BALL 115VAC datasheet.pdf
OSC XO 39.73MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 2KV RADIAL datasheet.pdf