Cornell Dubilier Electronics AFK227M10X16T-F
AFK227M10X16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK227M10X16T-F
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
AFK227M10X16T-F.pdf
Availability of AFK227M10X16T-F
QUANTITY
AFK227M10X16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK227M10X16T-F
Internal Part NumberEIS-AFK227M10X16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.323" (8.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK227M10X16T-F
Related LinksAFK227M, AFK227M10X16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK227M10X16T-F Details Description
Related parts for AFK227M10X16T-F
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SSR GN3 3-PHASE 50A 180-280VAC datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 36"X12" datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20PIN GOLD W/O EAR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf