Nichicon UHZ0J152MPM3
UHZ0J152MPM3 picture photo
Mfg. Part Number
UHZ0J152MPM3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHZ0J152MPM3.pdf
Availability of UHZ0J152MPM3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHZ0J152MPM3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHZ0J152MPM3
Internal Part NumberEIS-UHZ0J152MPM3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUH(M,N,Z,A) Series 01/May/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHZ
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.96A
Impedance10 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHZ0J152MPM3
Related LinksUHZ0J1, UHZ0J152MPM3 Datasheet, Nichicon Distributor
UHZ0J152MPM3 Details Description
Related parts for UHZ0J152MPM3
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
VGA + AUDIO OVER CAT5 EXTENDER datasheet.pdf
BCH-500VS-23 BK datasheet.pdf
BACK BOARD ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6.85A 6 MOHM SMD datasheet.pdf