Bel Fuse Inc. UIS48T20033-PDABG
UIS48T20033-PDABG picture photo
Mfg. Part Number
UIS48T20033-PDABG
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W
Datasheet Download
UIS48T20033-PDABG.pdf
Availability of UIS48T20033-PDABG
QUANTITY
UIS48T20033-PDABG Order Process
Ship out your order
Specifications of UIS48T20033-PDABG
Internal Part NumberEIS-UIS48T20033-PDABG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.60" W x 0.52" H (33.0mm x 15.2mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UIS48T20033-PDABG
Related LinksUIS48T20, UIS48T20033-PDABG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
UIS48T20033-PDABG Details Description
Related parts for UIS48T20033-PDABG
IC DAS 12BIT 100KSPS BUS 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 75K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.9VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHT/VIO 100' datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.79A 70 MOHM TH datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 15ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf