Nichicon UKA1C331MPD1TD
UKA1C331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKA1C331MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UKA1C331MPD1TD.pdf
Availability of UKA1C331MPD1TD
QUANTITY
UKA1C331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKA1C331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UKA1C331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current265mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKA1C331MPD1TD
Related LinksUKA1C33, UKA1C331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKA1C331MPD1TD Details Description
Related parts for UKA1C331MPD1TD
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC QUAD BUS TXCVR 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf