Nichicon UKL1A221MPD1TD
UKL1A221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1A221MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKL1A221MPD1TD.pdf
Availability of UKL1A221MPD1TD
QUANTITY
UKL1A221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1A221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL1A221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1A221MPD1TD
Related LinksUKL1A22, UKL1A221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1A221MPD1TD Details Description
Related parts for UKL1A221MPD1TD
CONN HEADER 125POS VERT GOLD 2MM datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 64 POS .217 SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC DUAL 5V OUT 30W datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED PRISM 3MM BLUE/BLUE/BLUE SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54394-057 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf