Nichicon UKL1A470KDDANATA
UKL1A470KDDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1A470KDDANATA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKL1A470KDDANATA.pdf
Availability of UKL1A470KDDANATA
QUANTITY
UKL1A470KDDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1A470KDDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1A470KDDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1A470KDDANATA
Related LinksUKL1A470, UKL1A470KDDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1A470KDDANATA Details Description
Related parts for UKL1A470KDDANATA
BRAID SLEEVING EXPAND 1/8" BLACK datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK64H/AE64G/HPK64H datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CBL CAT5E R/A RJ45-R/A RJ45 0.5M datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 37 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN SOCKET 3W3C THRU HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS 156.2540MHZ CMOS SMD datasheet.pdf