Nichicon UKL1A471MPD
UKL1A471MPD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1A471MPD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKL1A471MPD.pdf
Availability of UKL1A471MPD
QUANTITY
UKL1A471MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1A471MPD
Internal Part NumberEIS-UKL1A471MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1A471MPD
Related LinksUKL1A, UKL1A471MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1A471MPD Details Description
Related parts for UKL1A471MPD
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 12V RED datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SOCKET-WIRE 15M datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
DF11 .A344L150C0.0012.01 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf