Nichicon UKL1E100KDDANATA
UKL1E100KDDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1E100KDDANATA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKL1E100KDDANATA.pdf
Availability of UKL1E100KDDANATA
QUANTITY
UKL1E100KDDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1E100KDDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1E100KDDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1E100KDDANATA
Related LinksUKL1E100, UKL1E100KDDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1E100KDDANATA Details Description
Related parts for UKL1E100KDDANATA
SWITCH MINI SPDT 10A HNGE LVR datasheet.pdf
CAP MICA 12PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
TXRX 1X9 622MB/S ST METAL HOUSE datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 3A datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf