Nichicon UKL1E470KEDANATD
UKL1E470KEDANATD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1E470KEDANATD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKL1E470KEDANATD.pdf
Availability of UKL1E470KEDANATD
QUANTITY
UKL1E470KEDANATD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1E470KEDANATD
Internal Part NumberEIS-UKL1E470KEDANATD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1E470KEDANATD
Related LinksUKL1E470, UKL1E470KEDANATD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1E470KEDANATD Details Description
Related parts for UKL1E470KEDANATD
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 9.7MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO252-5 datasheet.pdf
CONN CAP FOR 0K-0E-0L RCPT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CAP FILM 62UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
JT 8C 8#20 SKT PLUG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf