Nichicon UKL1E6R8KDDANATD
UKL1E6R8KDDANATD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1E6R8KDDANATD
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKL1E6R8KDDANATD.pdf
Availability of UKL1E6R8KDDANATD
QUANTITY
UKL1E6R8KDDANATD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1E6R8KDDANATD
Internal Part NumberEIS-UKL1E6R8KDDANATD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1E6R8KDDANATD
Related LinksUKL1E6R8, UKL1E6R8KDDANATD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1E6R8KDDANATD Details Description
Related parts for UKL1E6R8KDDANATD
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.2V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROL DUAL 24QFN datasheet.pdf
STD SIZE ROTARY/POWER RATED datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
R/A PLUG, 3.81MM, BLACK, 12 POSN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf