Nichicon UKL1H100MDD1TD
UKL1H100MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H100MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H100MDD1TD.pdf
Availability of UKL1H100MDD1TD
QUANTITY
UKL1H100MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H100MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL1H100MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H100MDD1TD
Related LinksUKL1H10, UKL1H100MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H100MDD1TD Details Description
Related parts for UKL1H100MDD1TD
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR FIBER OPTIC TB 250PC PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 9.65K OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
RES 270 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X8L RADIAL datasheet.pdf