Nichicon UKL1H102KHD
UKL1H102KHD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H102KHD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 10% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H102KHD.pdf
Availability of UKL1H102KHD
QUANTITY
UKL1H102KHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H102KHD
Internal Part NumberEIS-UKL1H102KHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.14A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H102KHD
Related LinksUKL1H, UKL1H102KHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H102KHD Details Description
Related parts for UKL1H102KHD
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR N-INV 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.019 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 0.5A datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
PWRBLADE R/A HDR datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
D-POWER PIN, 10 AWG, HIGH CURR datasheet.pdf
Dual, 12-/14-/16-Bit nanoDACs with 5ppm/C On-Chip Ref, I2C Interface IC datasheet.pdf