Nichicon UKL1H331KHD1TO
UKL1H331KHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H331KHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H331KHD1TO.pdf
Availability of UKL1H331KHD1TO
QUANTITY
UKL1H331KHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H331KHD1TO
Internal Part NumberEIS-UKL1H331KHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H331KHD1TO
Related LinksUKL1H33, UKL1H331KHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H331KHD1TO Details Description
Related parts for UKL1H331KHD1TO
SENSOR CURRENT HALL 55A AC/DC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K RHEO 8MSOP datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE RJ45 2M IND PLUG-PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE PIN datasheet.pdf