Nichicon UKL1H4R7MDDANATD
UKL1H4R7MDDANATD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H4R7MDDANATD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H4R7MDDANATD.pdf
Availability of UKL1H4R7MDDANATD
QUANTITY
UKL1H4R7MDDANATD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H4R7MDDANATD
Internal Part NumberEIS-UKL1H4R7MDDANATD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H4R7MDDANATD
Related LinksUKL1H4R7, UKL1H4R7MDDANATD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H4R7MDDANATD Details Description
Related parts for UKL1H4R7MDDANATD
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM SPDT 1A 24V datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CABLE MOD 8 COND CAT5E 24AWG 1' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6V 167MA 1W datasheet.pdf